• Energetyki (nie)bezpieczne, zwłaszcza u dzieci i młodzieży

        • https://www.weekendowo.pl/files/thumbs/entries/113/949/1402047670.d061ea086d632e02e0bead1d78945cdd.jpeg

           

          Są promowane, jako sposób na zwiększenie energii, zmniejszenie zmęczenia i zwiększenie koncentracji. Największe nieporozumienie na temat napojów energetycznych, to przekonanie, że pobudzają przez cały dzień lub wzmacniają organizm. Prawdopodobnie jest tak, ale na krótki czas, lecz potem zmienia się samopoczucie, które objawia się sennością i rozbiciem.

          Błędnym poglądem na napoje energetyczne, jest myślenie, że dają one korzyści bez ryzyka. W rzeczywistości napoje energetyczne są nieprzewidywalne.

           Podczas gdy niektóre badania wykazały związek między składnikami napojów energetycznych i poprawioną czujnością, zmniejszonym zmęczeniem i poprawioną wydajnością i siłą fizyczną, ogromna większość dostępnych dowodów sugeruje, że istnieją zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe negatywne skutki zdrowotne picia dużych ilości energetyków. 

          Co zawierają napoje energetyczne?

          Napoje energetyczne mogą zawierać kilka składników, od kofeiny po ziołowe stymulanty, witaminy i minerały oraz aminokwasy. Wszystkie nie są obojętne dla organizmu, szczególnie młodego.

          CO NAJCZĘŚCIEJ DODAWANE JEST DO NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH.

          Cukier i kalorie. Obecnie, jedna puszka zawiera zazwyczaj od 220 do 280 kcal i od 54 do 62 g węglowodanów, z których prawie wszystkie pochodzą z dodanych cukrów (około 14 do 16 łyżeczek cukru). Z tego względu, słodzone napoje energetyczne mogą wpływać na kontrolę masy ciała. 

          Witaminy z grupy B są oczywiście niezbędne dla dobrego zdrowia, ale zbyt duża ich ilość może być szkodliwa. Niektóre napoje energetyczne zawierają niezwykle wysokie poziomy witaminy B3 (niacyny), B6 i B12, które w nadmiarze mogą powodować choroby skóry, problemy żołądkowo-jelitowe, toksyczność wątroby, niewyraźne widzenie, bóle głowy i uszkodzenia nerwów. Niektóre napoje energetyczne zawierają kilkaset razy większe dawki witamin niż określone jest to w dziennej zalecanej dawce.

          Kofeina- energetyki zazwyczaj zawierają jej od 17 do 242 mg na porcję. Bezpieczne dawki kofeiny dla młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) - 100 mg dziennie. Pojedyncza porcja wielu napojów energetycznych przekracza tę ilość. Spożycie jej nadmiaru może objawiać się kołataniem serca, bezsennością i nerwowością. Duże ilości kofeiny mogą powodować poważne problemy, takie jak: zaburzenia rytmu serca, wzrost częstości akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Kofeina może również uszkadzać wciąż rozwijający się układ sercowo-naczyniowy i nerwowy u dzieci młodzieży. Nadmierne spożycie napoju energetycznego może zakłócać rytm snu nastolatków i może zwiększać ryzyko podejmowania zachowań niebezpiecznych.

          Inne składniki powszechnie stosowane w napojach energetycznych to tauryna, Gingko biloba, żeń-szeń, tyrozyna, imbir, zielona herbata, wapń i beta-alanina w różnych ilościach, które nie są często wymienione na etykiecie żywieniowej. Często wypijając energetyk, spożywa się mieszankę substancji dodatkowych z, których nie zdajemy sobie sprawy.

           

          Kiedy potrzebujesz solidnej dawki energii, masz cały zapas innych możliwości. Zastanów się, więc, zanim sięgniesz po napój energetyzujący.

           

           

           

          Źródło: todaysdietitian.com

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu.
      • (013)4311727 fax: (013)4311727
      • ul. Ks. Ernesta Świątka 4 38 - 406 Odrzykoń Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych