• E- papieros  niebezpieczna moda

Coraz częściej możemy zaważyć na ulicach, w pobliżu szkół, w miejscach gdzie zbiera się młodzież, zjawisko, które towarzyszy tym obrazom a mianowicie "unoszące się  kłęby dymu nad młodzieżą". Jest to zjawisko w ostatnich czasach dość powszechne ale i zarazem niepokojące. Nowy trend jaki powstał wśród młodzieży w ostatnich latach można śmiało zatytułować"E-papieros, niebezpieczna moda". Dlatego, postanowiłam krótko opisać ten produkt w celu uświadomienia młodzieży przed niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, jakie wiąże się z wapnowaniem.

Zacznę od tego co to jest e-papieros i wapnowanie. Otóż e- papieros (papieros elektroniczny), jest to urządzenie, którego mechanizm działania oparty jest inhalacji nikotyną, zaś wapnowanie to określenie służące do opisu czynności wdychania i wydychania pary pochodzącej z papierosa elektronicznego.

Według prawa e-papieros podlega takim samym normom prawnym, co zwykły papieros, czyli zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych e-papierosy podlegają wielu obostrzeniom prawnym.

• E-papierosy mogą kupić wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

• Zakazane jest ich używanie w miejscach publicznych a także ich reklamowanie.

•Zabroniona została sprzedaż internetowa większości akcesoriów (płyny, bazy, atomizery i inne)

•wprowadzono istotne ograniczenia w sprzedaży stacjonarnej (m.in. zakaz sprzedaży płynów w opakowaniach większych niż 10 ml .

Budowa e-papierosa umieszczona jest poniżej, dlatego nie będę się tutaj  dłużej wgłębiać.

Podstawą e-papierosa jest płyn, nazywany liquidem, który składa się nikotyny, dwóch rozpuszczalników (gliceryna i glikol ) oraz zestawu sztucznych aromatów i wspomagaczy. I to właśnie ten płyn jak donoszą najnowsze badania, a raczej jego wdychanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Płyny do elektronicznych papierosów mają bardzo bogaty skład chemiczny i wiele z nich zawiera substancje, które są bardziej toksyczne i niebezpieczne od samej nikotyny, która i tak bardzo uzależnia. Jak wpływa nikotyna a raczej jej przedawkowanie  na nasz organizm pokazuje obrazek poniżej. w tym miejscu proszę o refleksję, dodam że śmiertelna dawka nikotyny wynosi 60mg.

Dlatego nikotyna w powiązaniu z innymi środkami chemicznymi tworzą mieszankę która bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm. Przytoczę tutaj wyniki badań WHO, które potwierdziły, że

e - papierosy mogą przyczyniać się do różnego rodzaju chorób: choroby płuc( rozedma płuc, nowotwór płuc); choroby jamy ustnej ( próchnica zębów, parodontoza, nowotwór jamy ustnej);  uszkodzenia mózgu, co wiąże się z zaburzeniem rozwoju mózgu u nastolatków, a czego skutkiem jest zaburzenie funkcjonowania uwagi, pamięci oraz zdolności uczenia się oraz inne choroby typu nadciśnienie, alergie oraz uszkodzenia DNA, co wiąże się z ryzykiem  występowania chorób nowotworowych. Niepokojące są doniesienia z USA o związanych z "wapnowaniem" chorobach układu oddechowego. Obecnie odnotowano już prawie 500 przypadków w ponad 30 stanach; choroby te łączy się również z sześcioma zgonami. Pacjenci, którzy zmarli, cierpieli na choroby płuc lub inne przewlekłe schorzenia. Zdaniem ekspertów, głównym zagrożeniem dla fanów wapnowania jest zawartość płynu, lecz nie tylko. Jak się okazuje, niebezpieczeństwo mogą stwarzać nawet akumulatory litowo-jonowe zasilające e-papierosy. Znane są przypadki zapalenia się i eksplozji baterii na skutek uszkodzenia np. przy przegrzaniu, przeładowaniu czy zwarciu, podczas których użytkownicy e-papierosów zostali ranni, np. doszło do obrażeń tkanek miękkich w jamie ustnej, warg czy policzków. Przykład? 30-letni mieszkaniec amerykańskiego stanu Idaho stracił 7 zębów i doznał poparzeń drugiego stopnia twarzy i szyi, zaraz po tym, jak e-papieros wybuchł mu w ustach podczas palenia. Z kolei w Nowym Jorku odnotowano eksplozję e-papierosa w ustach innego mężczyzny, która skończyła się rozerwaniem języka na pół. Przypadków ciężkich poparzeń było jeszcze więcej. Mimo że tego typu sytuacje są rzadkie, to warto mieć na uwadze różne scenariusze wynikające z użytkowania e-papierosów, które na ogół kojarzą się dość niewinnie.

Myślę, że ta krótka informacja na temat niebezpiecznej mody jakim są- papierosy skłoni do refleksji: Czy ulec głupiej i niebezpiecznej modzie, czy zachować zdrowie?

Joanna Wyrostek- pedagog szkolny