• Złość, agresja, przemoc.

•   Złość, agresja i przemoc wśród dzieci i młodzieży

- najważniejsze informacje dla uczniów

CO TO JEST ZŁOŚĆ? Jest to uczucie. Nie mamy wpływu na to czy się pojawi, czy nie.

Złość przynosi różne skutki w zależności od podjętego pod jej wpływem zachowania, które może być agresywne lub nie. Jest normalna i właściwa. Złość jest normalną i pozytywną reakcją w stosunku do tych, którzy, wywołali to uczucie.

PRZYKŁADOWY KODEKS ZŁOŚCI

1. Mam prawo do złoszczenia się, wolno mi się złościć.

2. Gdy jestem zły: narysuję to, co lubię; powiem bez użycia brzydkich słów, co mi przeszkadza; przerwę pracę na 5 minut i poćwiczę (bieg, podskoki ).

3. Gdy jestem zły nie wolno mi: mówić brzydkich słów, piszczeć, krzyczeć; nikogo (w tym siebie) uderzyć, szczypać, gryźć, pluć; niszczyć rzeczy wspólnych, innych osób czy swoich (książek, zeszytów.

NASZE RADY GDY „DOPADA” CIĘ ZŁOŚĆ

1. Liczenie do tyłu
          2. Myślenie o przyjemnym
          3. Głęboki oddech

CO TO JEST AGRESJA? Jest to zachowanie. Działanie, którego celem jest zniszczenie, poniżenie, wzgarda. To zachowanie skierowane przeciwko komuś lub czemuś (świadome lub nieświadome) prowadzące do wyrządzenia krzywdy fizycznej lub psychicznej.

MÓWIMY O KIMŚ, ŻE JEST AGRESYWNY, GDY:

• nie potrafi kontrolować swoich reakcji, jest np. wybuchowy,
          • jego zachowania są nieadekwatne do zaistniałych sytuacji,
          • jego zachowanie charakteryzuje się dużą liczbą aktów agresji.

RODZAJE AGRESJI W SZKOLE: psychiczna, fizyczna.

AGRESJA PSYCHICZNA dokuczanie ubliżanie przeklinanie wyśmiewanie ośmieszanie, grożenie, obrzucanie wyzwiskami, niewerbalne symbole (robienie obraźliwych min.) uszczypliwość lub kpiny.

AGRESJA FIZYCZNA Instrumentalna (gdy agresor chce zdobyć lub osiągnąć jakiś cel) Emocjonalna (gdy agresor przeżywa lęk lub złość). RZYKŁADY AGRESJI FIZYCZNEJ
          bójki pomiędzy uczniami: uderzenie (pięścią) kopanie szarpanie spoliczkowanie ataki na nauczycieli, niszczenie sprzętu szkolnego.

CO TO JEST PRZEMOC? Jest to zachowanie. Niesie ze sobą zamiar skrzywdzenia, wyrządzenia szkody. Jest skierowana przeciw komuś lub czemuś. Cechuje ją nierównowaga sił. Jest robiona przez jedną lub więcej osób. Występuje ofiara i sprawca.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE SPRAWCY PRZEMOCY:

• zwykle ma kłopoty z przestrzeganiem norm, zasad przyjętych w szkole,
          • nie panuje nad pojawiającym się uczuciem złości,
          • jest konfliktowy, kłótliwy, grozi i zaczepia innych przezwiskami, obrażaniem, obmawianiem, ośmieszaniem, złym mówieniem o rodzicach.

CO JEST WAŻNE, ŻEBY W NASZEJ SZKOLE BYŁO MNIEJ AGRESJI
          I PRZEMOCY?
          -Ważne jest umieć rozpoznawać w sobie uczucie złości i je kontrolować.
          -Ważne jest umieć szukać pokojowych sposobów rozwiązania problemów.
          -Ważne jest by wszyscy uczniowie przestrzegali norm i zasad postępowania obowiązujących
          w szkole.

SPOSÓB RADZENIA SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ, AGRESJĄ I PRZEMOCĄ

1.Zatrzymaj się, uspokój, nazwij co czujesz i pomyśl, zanim coś zrobisz.
          2. Pomyśl o pokojowych rozwiązaniach.
          3. Przystąp do pokojowego działania według najlepszego planu.