• PEDAGOG RADZI...

        • Jak się uczyć żeby się nauczyć.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Drogi uczniu doznałeś kiedyś uczucia paniki, bo sprawdzian już na drugi dzień? Siedzisz wkuwasz i nic nie wchodzi ci do głowy? Myślisz, nie dam rady, nie zdążę, już za późno i kolejna jedynka w dzienniku. Nauka to dla ciebie udręka? Jeżeli doznałeś kiedykolwiek takich sytuacji ten artykuł jest dla ciebie. Oto kilka praktycznych rad jak się efektywnie uczyć, żeby się nauczyć. Stosowanie się do tych zasad sprawi, że nie doznasz paniki przed sprawdzianem a nauka stanie się dla ciebie przyjemnością i już nic cię nie zaskoczy oraz nie spędzisz nad notatkami całej nocy.

           

          1. Przygotowanie.

          Dla efektywnej nauki potrzeba odpowiednich warunków. Zanim zaczniesz naukę przewietrz pokój, przygotuj coś do picia, żeby nie tracić zbytnio czasu na chodzenie do kuchni. Z biurka pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, które mogą tylko rozpraszać, a pozostaw tylko to, co będzie ci potrzebne. Zadbaj o właściwe oświetlenie, by oczy się zbyt szybko nie zmęczyły. Wyłącz wszystko, co może ci przeszkadzać: telewizor, telefon czy komputer, jeżeli nie będziesz z niego korzystać podczas nauki ewentualnie wyłącz programy: facebook, messenger, tweeter itp. Sprawdź czy masz wszystkie potrzebne materiały, potem szkoda będzie czasu na poszukiwania.

          2.Dyscyplina.

          Naukę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, gdy nasz mózg najskuteczniej pracuje. Po powrocie do domu trzeba trochę odpocząć, ale warto wziąć się zaraz szybko do roboty a nie odkładać zajęć na później, ponieważ im dłużej zwlekamy tym jest bardziej prawdopodobne, że nic nie zdziałamy. Zacznij od sporządzenia planu i wyznaczenia celów. Nie stawiaj przed sobą zbyt ambitnych zadań. Dobrze jest sobie ułożyć plan minimum, jeśli uda ci się przerobić więcej materiału będziesz miał dodatkową satysfakcję. Musisz wyznaczyć sobie przerwy najlepiej regularne, ponieważ bardzo ciężko utrzymać koncentrację przez długi czas, dlatego trzeba podzielić naukę na krótsze odcinki. Jeden odcinek może trwać od 20 minut do godziny, jest zależne jak długo potrafisz utrzymać skupienie. Gdy czas się skończy zrób sobie przerwę (5-10 min) nawet jak nie czujesz zmęczenia. Na przerwie możesz się zrelaksować ( muzyka, sport). Po kilku takich cyklach nauki i przerw możesz sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek, dobrym pomysłem jest spacer.

          3. Metody.

          Udało już ci się rozpocząć naukę, ale jak sobie przyswoić wiedzę? Dużo będzie zależało od naszych notatek. Dobrym sposobem jest ich robienie już na lekcji. Łatwiej sobie przyswoisz materiał, jeśli podkreślisz sobie na kolorowo najważniejsze wiadomości. Najważniejsze informacje można także wypisać w formie listy. Skuteczniejsze są „mapy myśli” prezentujące wiedzę w graficznej formie. Jeśli masz sporo czasu możesz przepisać na czysto swoje notatki, jest to czasochłonne, ale przy tworzeniu notatek możesz bardzo wiele zapamiętać. Nie bój się też swoich skojarzeń, im dziwniej lub śmieszniej ci się kojarzy tym prawdopodobniej, że lepiej to zapamiętasz. Możesz tworzyć rymowanki czy skróty by zapamiętać trudne terminy.

          4.Powtórka.

          Codzienna naukę należy rozpocząć od powtórki materiału. Bez regularnego powtarzania bardzo szybko zapomnisz tego, czego nauczyłeś się. Im częstsze powtórki tym lepszy efekt.

          Zapamiętaj!

          Nie ma jednej dobrej metody nauki, jednym pomaga chodzenie innym czytanie na głos. Może to wyglądać dziwnie, ale jeżeli jest skuteczne, czemu nie spróbować.

          Przy robieniu zadań domowych warto trzymać się tych samych zasad, co przy nauce:

          • nie odkładać zadań na ostatnią chwilę;
          • od razu po lekcjach zapoznać się z treścią zadania, by móc zgromadzić potrzebne materiały do jego wykonania;
          • Skupiać się tylko na tym zadaniu, które akurat się odrabia.

           

                                                                                                      

                                                                                                                                 Pedagog szkolny - Joanna Wyrostek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu.
      • (013)4311727 fax: (013)4311727
      • ul. Ks. Ernesta Świątka 4 38 - 406 Odrzykoń Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych